galeria-06

 

Japoński czołg średni Typ 5 "Chi-ri"

Kartonowa Kolekcja nr 3-4/2016 (27)

 

Wykonanie modelu i opis: Jerzy Cholewa "Jorzik"

Foto: Magdalena Cholewa

 

Model przedstawia czołg w konfiguracji w jakiej nigdy nie wystąpił, gdyż zbudowano jedyny prototyp i to nie w pełni ukończony i wyposażony. Posiada on również hipotetyczny kamuflaż.

Jako konstrukcja czołg ten był szczytowym osiągnięciem japońskiej myśli technicznej i technologicznej w tej dziedzinie, na ówczesne czasy i choćby z tego względu wart jest uwagi i posiadania go w kolekcji.

Model ten został opracowany przez autora (Paweł Mistewicz) w oparciu o jedyny dostępny rysunek techniczny tego czołgu. Autor dołożył wszelkich starań aby model został przeniesiony na karton we właściwych proporcjach i z należytymi detalami.

Model posiada ładną szatę graficzną i jest delikatnie waloryzowany.

Podczas budowy użyłem zestawu dodatków które autor przewidział dla tego modelu:

laserowy szkielet, gąsienice, szekle, anteny, żywiczne osłony karabinów maszynowych (świetnie odwzorowane), lina holownicza. Użyłem również żywicznych nitów na bokach kadłuba, oraz laserowo wycinanych śrub i nitów.

Model zaprojektowany bardzo dobrze, nie miałem żadnych problemów podczas klejenia.

 

Link do relacji z budowy modelu

 

Dopisek od wydawcy

Model zaprezentowanego tutaj czołgu "Chi-ri" został uhonorowany "Pucharem 2019" kwartalnika Kartonowa Kolekcja, który został wręczony 9 czerwca 2019 roku podczas Warszawskiego Festiwalu Modelarskiego "Babaryba 2019" w Warszawie.

Data publikacji: 31-10-2017

Aktualizacja: 11-06-2019